Trudności w utrzymaniu masy ciała, zmienny apetyt czy nawracające kolki to jedne z objawów, które powinny zaniepokoić.
Zależnie od badanej grupy uważa się ze nawet 93% koni wyczynowych może borykać się z choroba wrzodowa żołądka. Badanie przeprowadzono na stawce koni wyścigowych, jednak powtórzone badania u koni rekreacyjnych czy powyścigowych oscylują w okolicach 40% populacji. Dowodzi to, że choroba wrzodowa czyli EGUS (Equine Gastric Ulcerative Syndrome) dotyka prawie połowę koni w naszych stajniach.
Żołądek konia podzielony jest na dwie części – cześć gruczołową, która wydziela enzymy trawienne i część bezgruczołową leżącą w górnej jego części. Na obu częściach mogą wystąpić owrzodzeniach zależnie od ich występowania mówimy odpowiednio o ESGD lub EGGD.
Do powstania wrzodów dochodzi na skutek oddziaływania enzymów trawiennych na wrażliwą błonę śluzową w części bezgruczołowej żołądka np. W trakcie ruchu konia, kiedy żołądek nie jest wypełniony pokarmem, a znajduje się w nim duża ilość soku żołądkowego. Na skutek działania kwasu dochodzi do przerwania ciągłości błony śluzowej i odsłonięcia wrażliwej warstwy podstawnej. Do podobnego procesu dochodzi w części gruczołowej, która naturalnie odporna jest na działanie kwasu, jednak na skutek działania bakterii, uszkodzeń mechanicznych czy przeciwzapalnych leków niesterydowych dochodzi do zaburzenia pracy komórek wydzielających ochronny śluz.
Diagnostyka: podstawową metoda diagnostyki wrzodów jest gastroskopia, która pozwala ocenić żołądek w skali 4 stopniowej. Przed badaniem wskazana jest 12 godzinna glodówka.
Leczenie: w początkowej fazie konieczne jest podawanie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, co pozwala ba naturalna regenerację ścian żołądka. Dla utrzymania efektów niezbędne jest wprowadzenie właściwej diety:
➡️ stały dostęp do paszy objętościowej
➡️ zwiększenie ilości posiłków i zmniejszenie ich objętości
➡️ ograniczenie nieprzetworzonych zbóż w diecie, owies jest jednym z głównych czynników obniżających kwasowość żołądka
➡️ podawanie pasz neutralizujących pH żołądka np. sieczki z lucerny
➡️ wprowadzenie pre i probiotyków
Dodaj komentarz