Odwołane zawody międzynarodowe, wiele koni w stanie ciężkim w klinikach, nowe ognisko pod Warszawą – czym jest wirus, który zatrzymał świat jeździecki w 2022 roku?
EHV-1 należy do rodziny herpesvirusow (Equine Herpesvirus Type 1), w której spotykamy również istotne klinicznie herpeswirus typu 3 i 4. Typ 3 wywołuje otręt i przenoszony jest droga płciowa jednak wirusy typu 1 i 4 przenoszą się z łatwością droga kropelkowa.
EHV-1 w większości odpowiedzialny jest za ronienia u klaczy, w drugiej kolejności powoduje zakażenia górnych dróg oddechowych, EHV-4 powoduje zazwyczaj zapalenia GDO sporadycznie ronienia.
Oba wirusy spotykane są powszechnie w otoczeniu koni i wywołują niegroźne zakażenia dróg oddechowych w szczególności u koni młodych, niebezpieczne są jednak dla klaczy źrebnych, gdyż powodują ronienia nawet w późnych miesiącach ciąży, co ze względu na okres wyziębienia jest szczególnie istotne.
EHV-1 przez wzgląd na swój tropizm do komórek śródbłonka naczyń może wywoływać również uszkodzenie naczyń w ośrodkowym układzie nerwowym i skutkować mieloencefalopatia (EHM), która aktualnie jest największym zagrożeniem. W skutek rozwoju EHM dochodzi do stopniowego porażenia kończyn, trudności w oddawaniu moczu i kału. Leczenie opiera się głównie na leczeniu objawowym i podnoszeniu konia, często okazuje się śmiertelna.
Zapobieganie:
➡️ Szczepienia: dostępna jest szczepionka przeciwko EHV-1 i EHV-4 jednak nie zaleca się szczepień w momencie epidemii! Utrudnia to diagnostykę i nie chroni przed wystąpieniem postaci nerwowej. Szczepieniom należy poddawać w szczególności klacze źrebne w 5, 7 i 9 miesiącu oraz konie często podróżujące, aby osłabić transmisje wirusa.
➡️ Ograniczenie transmisji: w momencie wybuchu epidemii ograniczenie przemieszczeniami koni, regularne badanie temperatury przez minimum 7 dni u koni, które w ostatnim czasie brały udział w zawodach, izolacja koni z objawami na minimum 21 dni.
➡️ Dezynfekcja wszystkich sprzętów, które miały kontakt z podejrzanym koniem – wirus bardzo szybko umiera pod wpływem standardowych środków czyszczących
➡️ Dbanie o odporność naszych koni – ograniczenie stresu, podawanie leków immunostymulujacych
Dodaj komentarz