Szpat u koni

Często w stajniach można usłyszeć, ze koń ma szpat – wiele osób wie, że dotyczy on stawu skokowego, jednak co dokładnie to znaczy dla dalszego użytkowania konia? 

Szpat jest to degeneracyjna choroba stawu stępu. Stęp składa się z 4 sąsiadujących ze sobą stawów – z czego kliniczne największe znaczenie maja dwa najniższe stawy czyli stawy ośrodkowo – dalszy (distal intertarsal joint – DIT) oraz stępowo- śródstopowy (tarsometetarsal join – TMT). Zmiany występują czasem w stawie stępowo – ośrodkowo – bliższym (proximal intertarsal joint – PIT). Jednak jest to zazwyczaj złe rokowanie. 

➡️ zazwyczaj pojawiaj się u koni starszych i jest związany z nadmiernym niszczeniem chrząstki stawowej – z uwagi na małą przestrzeń stawową w tych stawach dość cienka warstwa chrząstki przyjmuje bardzo duże obciążenia
➡️ zmiany u koni młodych związane są zazwyczaj z zaburzeniami rozwojowymi jak ostrochondroza, urazami lub wadami postawy

Początkowym objawem może być nieznaczna kulawizna, znikająca po ruchu czy usztywnianie się konia w ruchu na jedną stronę. Z czasem pojawia się utrzymująca się kulawizna, obrzęk okolicy stawu (po stronie wewnętrznej) czy zmiana skątowania kopyta. 

Diagnostyka wymaga badania ortopedycznego i wykluczenia innych przyczyn kulawizny, decydujące będzie znieczulenie stawu oraz zdjęcia RTG w kilku projekcjach – pozwoli to ocenić zaawansowanie zmian i podać rokowanie. 

Leczenie, rehabilitacja i użytkowanie w kolejnym poście – stay tuned

#equinesportsmedicine #bonespavin #szpat#konie #medycynasportowakoni #ortopediakoni


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *